27. 12. 2018
Dceřiné společnosti ČEZ ESCO ENESA a EVČ očekávají, že jejich projekty komplexních energetických úspor ušetřily letos za energie zákazníkům celkem 215 milionů korun, meziročně o 4 procenta více. Dosažená úspora byla celkově o 21,5 milionu korun vyšší, než smlouvy garantují. Po celé ČR poskytuje ČEZ ESCO energetické služby se zárukou (EPC) v rámci 38 projektů realizovaných ve zhruba 250 objektech ve vlastnictví krajů, měst, ale i privátních majitelů.
Projekty zároveň uspořily celkově 34 000 tun ekvivalentu emisí CO2, což se rovná zhruba 14 dnům provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 MW. Zároveň byla uspořena energie, kterou ročně spotřebuje přes 20 000 českých domácností.
„Naši klienti po celé republice ušetřili celkem 215 milionů korun. To je už velice slušné číslo. V naprosté většině jde o veřejné peníze nemocnic, škol, pečovatelských ústavů, divadel nebo různých městských a krajských organizací. Místo utrácení za energie tak mohou peníze daňových poplatníků šetřit nebo je investovat tam, kde to je potřeba“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. „Zároveň byla uspořena energie, která se rovná roční spotřebě energií více než 20 000 českých domácností, což je velice významný ekologický benefit.“
Energetické služby se zárukou (EPC) zákazníkovi přímo garantují ve smlouvě, že dodavatel řešení (v tomto případě ČEZ ESCO) těchto úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku dodavatel sám doplatit. Výše úspor je prokazatelné díky komplexnímu systému měření dat a energetickému managementu. Další výhodou je, že zákazník nemusí ze svého investovat do úsporných technologií ani korunu, protože všechna investiční opatření jsou hrazena ze samotných úspor generovaných projektem.
„Jen v Praze se letos očekává úspora ve výši 71 milionů. Kč. Vůbec největším projektem EPC v Česku v rámci jednoho areálu je Kongresové centrum Praha, které nyní ročně spoří za energie, teplo, plyn a vodu téměř 26 milionů korun,“ prozrazuje generální ředitel společnosti ENESA Václav Taubr.
„Uspoříme ročně asi 30 % nákladů na energiích, navíc management na celý projekt od počátku intenzivně dohlíží a věříme v budoucnu v ještě větší úspory. K tomu dlouhodobě recyklujeme odpady, na akcích také přibyly koše pro tříděný odpad, máme úsporné osvětlení. Možnosti vytápění či chlazení jsou variabilní dle orientace na světovou stranu, ročního období či obsazenosti sálu a dalších specifických potřeb zákazníků,“ říká Obchodní a marketingová ředitelka Kongresového centra Lenka Žlebková.
Dalším velkým projektem jsou Úsporné školy na Praze 13. Městská část dokázala díky EPC snížit spotřebu ve 34 školách na polovinu částky z roku 2009. Projekt, spuštěný v roce 2010 byl unikátní i tím, že spojil EPC a zateplení.
„Když jsem před mnoha lety v Praze 13 začínal, zajímala mě struktura hlavních výdajů městské části, tedy za co Praha 13 utrácí nejvíce peněz,“ vzpomíná starosta Prahy 13 David Vodrážka. „Tehdy jsem se dozvěděl, že největší výdaje jdou na školství a že velmi vysokou položkou v této oblasti jsou energie. Jde o výdaje, které nejsou nezbytné a dají se snížit. Nespoléhali jsme jen na zateplení budov, ale přistoupili jsme k úsporám energie jako ke komplexnímu opatření.“
Výhod EPC využívají i ve Stavovském divadle a Státní opeře, v Rudolfinu i v 15 převážně školských objektech MČ Praha 3.
V Pardubickém kraji garantuje poskytovatel úsporu nejméně 20 mil. Kč, ale podle dosavadních zkušeností lze letos očekávat až o 6 mil. více. Pardubický kraj je na poli energetických úspor velmi aktivní, letos se soutěží již osmý balíček objektů, kde budou realizována energeticky úsporná opatření zaplacená z budoucích úspor. V předchozích letech zmodernizoval nemocnice, ústavy sociální péče a většinu škol.
„Pokud bychom se v roce 2007 rozhodli pro modernizaci vytápění formou pouhé dodávky kotlů, neměli bychom přehled o tom, kde konkrétně a kolik zbytečně protopíme, a to by byla škoda, protože letos jen z nadúspor zrekonstruujeme jednu z kotelen v našem ústavu,“ vysvětluje Antonín Staněk, technický náměstek Odborném léčebném ústavu Jevíčko, kde ve srovnání s referenčním rokem 2007 klesla spotřeba plynu o více než 60 %, což jen loni znamenalo finanční úsporu 5,3 milionu korun.
Podobné projekty fungují i v Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji.
EPC projekty šetří energii i na jihu Čech. Modernizace energetického hospodářství ve školách, která stála Písek téměř 22 mil. korun, však přináší každoroční úsporu ve výši 3,4 mil. korun, což představuje 16 % původních nákladů za energie. Za veřejný energetický portál, se kterým píseckým pomáhala ENESA, získali radní titul Chytré město pro budoucnost. Písecké EPC bylo prvním projektem svého druhu na jihu Čech.
Na severu Čech úspěšně fungují obdobné projekty v Jablonci nad Nisou a v nemocnici v České Lípě.
Na mapě EPC se letos objevil také první projekt v Karlovarském kraji. Jedná se o krajskou nemocnici, kde díky významné modernizaci v hodnotě 65 mil. Kč, sníží roční náklady na energie o 8,5 mil korun a to po dobu 10 let.
„Když jsme začali přemýšlet o tom, jak uspořit na nákladech za energie, rozhodli jsme se to řešit komplexně. EPC znamená dlouhodobé partnerství s dodavatelem, kde mají obě strany jasnou finanční motivaci, aby výsledek dopadl co nejlépe,“ říká generální ředitelka nemocnice Jitka Samáková. „Pro nás to byla sázka na jistotu, protože dodavatel technologií za kvalitu poskytovaného řešení smluvně zodpovídá. Významná úspora na energiích pro nás znamená, že budeme v budoucnu schopni ušetřené prostředky přesunout tam, kde je potřebujeme nejvíce: do dalšího zkvalitnění péče o pacienty.“
Metodu EPC však využívají také Klatovy, Nymburk, Krnov, Opava, Kopřivnice, Český Těšín, Mnichovo Hradiště, Jeseník a řada dalších měst.
ČEZ ESCO vyváží projekty EPC úspěšně i na Slovensko. Minulý měsíc obdržel energeticky úsporný projekt v nemocnici ve Svidníku ocenění za nejlepší projekt svého druhu v roce 2018 na Slovensku. Zvítězil v konkurenci téměř 20 projektů.