30. 10. 2018
V Bratislavě se předávaly ceny za nejlepší slovenské energeticky úsporné projekty. Letos bylo do soutěže přihlášeno 20 projektů realizovaných v posledních třech letech, jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru. Odborná porota posuzovala jejich technické řešení i jejich celkový přínos. Vítězem hlavní kategorie se stal EPC projekt v Nemocnici Svet zdravia ve Svidníku v Prešovském kraji. Dodavatelem projektu je ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO.
Nemocnice ve Svidníku, kde díky energeticky úspornému projektu snížili náklady na energie o 192 000 EUR ročně, si odnesla ze soutěže EFEKTIA dvě ocenění. Z rukou ministra hospodářství Slovenské republiky Petera Žigy převzala cenu za nejlepší projekt v soukromém sektoru a nakonec i hlavní cenu. Soutěž druhým rokem organizuje Asociácia poskytovateľov energetických služieb, která sdružuje společnosti působící v sektoru moderní energetiky a energetických úspor na slovenském trhu.
„Ocenění získaly projekty, které mohou být inspirací pro další. Snižování energetické náročnosti je naší strategickou prioritou. Přispívá k ochraně životního prostředí, uvolňuje finanční zdroje pro jiné smysluplné využití a v neposlední řadě zvyšuje konkurenceschopnost podniků i celé naší ekonomiky,“ uvedl Peter Žiga.
„Máme velkou radost z hlavní ceny, ale stejně tak nás těší i ocenění za nejlepší EPC projekt v soukromém sektoru, protože víme, jak složité je rozhodnutí o realizaci takto dlouhodobého projektu,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Původní představa společnosti Svet zdravia byla roční úspora energie nejméně 30 % a návratnost investice nejdéle do 5 let. Výsledek nakonec předčil očekávání.
„Garantované úspory jsou podstatně lepší, než jsme plánovali. V porovnání s rokem 2016 se snížila spotřeba plynu přibližně o polovinu. Roční celková garantovaná spotřeba energie byla v roce 2016 překročena o 23 % a o rok později pak o 11 %,“ upřesňuje Andrea Čarabová, manažerka provozu sítě nemocnic Sveta zdravia.
O 2 544 kubíků se snížila spotřeba pitné vody. Klesly také emise CO2: v roce 2016 o 799 tun, o rok později už to bylo o 834 tun. Prostá návratnost investice se z plánovaných pěti let zkrátila na čtyři roky.
Pro dosažení těchto výsledků byla nutná rozsáhlá modernizace energetického hospodářství. Koncepčně zastaralý systém centrálního zásobování teplem s nedostatečnou regulací bylo třeba vyměnit. Od května 2015 proto ve svidnické nemocnici probíhala výstavba nové kotelny s několika plynovými kondenzačními kotly, výměna rozvodů, instalace systému individuální regulace teplot v jednotlivých místnostech, to vše při plném provozu.
„Nemocnice šetří kromě energie také na opravách, provozu a údržbě nových kotelen a dalšího zařízení. Součástí poskytovaných služeb je i energetický management. Nemocnice má informace v přehledné formě nepřetržitě k dispozici prostřednictvím aplikace, která upozorňuje mimo jiné na přetopené a nedotápěné zóny,“ vysvětluje Miroslav Marada, obchodní ředitel ENESA.
Na druhém místě skončil v hlavní kategorii projekt v budově společnosti Slovnaft, třetím oceněným je projekt energetických úspor ve Vysoké škole manažmentu v Bratislavě. V kategorii „veřejný sektor“ zvítězil projekt zvýšení energetické efektivity budov Gymnázia M. R. Štefánika a Gymnázia Imre Madácha realizovaný Trnavským samosprávným krajem.
Dlouhodobým cílem organizátora, Asociácie poskytovateľov energetických služieb (APES-SK), je nejen vyzdvihnout progresivní města, obce, organizace a společnosti, ale i přispět ke zvýšení znalosti výhod energetických služeb se zárukou úspor.
„Cílíme na kvalitní projekty a odvážné zadavatele, kteří přemýšlí v delším časovém horizontu,“ říká Marcel Lauko, předseda správní rady APES SK.